POE و همه چیزی که باید در مورد POE بدانید!

دسته بندی ها :
POE و همه چیزی که باید در مورد POE بدانید!

POE و همه چیز در مورد آن

POE : با افزایش استفاده از گجت ها و تجهیزات الکترونیکی که به شبکه های کامپیوتری متصل هستند موضوع تغذیه الکتریکی این تجهیزات همواره یکی از دغدغه های کاربران است. افزایش تقاضای استفاده از دستگاه ها و تجهیزات شبکه، سبب شده است که طراحان و مهندسان انواع راهکارهایی را که می تواند در سهولت استفاده از فن آوری تاثیر داشته باشند به کار گیرند. یکی از این فن آوری ها  Power over Ethernet است. همانطور که از نام این فن آوری پیدا ست، در واقع روش انتقال جریان برق از روی کابل اترنت است. با این راهکار برای رساندن برق مورد نیاز تجهیزات شبکه دیگر نیازی نیست که یک منبع تغذیه جداگانه به تجهیزات متصل گردد.

همه چیز در مورد POE

 برخلاف دیگر فنآوری های کابلی نظیر USB که توان انتقال برق روی کابل به همراه دیتا را دارند یک مزیت بزرگ دارد و آن هم توانایی انتقال برق در فواصل زیاد است. فناوری USB شاید بتواند تا چند متر برق را منتقل کند در صورتیکه از Power over Ethernetمیتوان برای انتقال برق تا 100 متر نیز استفاده نمود. این فناوری برای نصب تجهیزات شبکه زمان هایی که دسترسی به منبع برق یا پریز برق وجود ندارد و یا کشیدن کابل برق اقتصادی نیست، به کمک مهندسین و طراحان شبکه می آید. بطور مثال یک دوربین تحت شبکه در حالت عادی نیازمند یک اتصال شبکه برای تبادل اطلاعات با ذخیره ساز شبکه و یک اتصال برق برای تامین برق دوربین است. حال اگر یک دوربین تحت شبکه از تکنولوژی PoE پشتیانی کند به جای 2 کابل فقط از یک کابل شبکه برای انتقال داده و برق بطور همزمان استفاده می شود.

وجود پورت Power over Ethernetروی یک دستگاهPOE

وجود پورت Power over Ethernetروی یک دستگاه صحت پشتیبانی از تکنولوژی Power over Ethernet است که می توان بدون تغییر کابل شبکه و با همان کابل های اترنت CAT5 یا بالاتر از این تکنولوژی با استاندارد IEEE 802.3af بهره برد. استانداردIEEE 802.3af حداکثر توان 15.4W برق DC و تکنولوژی جدیدتر PoE که PoE+ نام دارد با استاندارد IEEE 802.3atحداکثر توان 25.5W را برای تجهیزات شبکه فراهم کرده است. همانطور که ذکر شد،این فن آوری از سوی موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) استاندارد شده است اما همچنان برخی از تجهیزات از فن آوری Power over Ethernetبه صورت استاندارد استفاده نمی کنند.

استاندارد بودن :

استاندارد بودن PoE در دستگاه یعنی هر دستگاه مصرف کننده PoE را با هر تامین کننده برق PoE استفاده نمود.

در صورتیکه درگاه PoE یک دستگاه استاندارد نباشد میبایست از آداپتور PoE طراحی شده برای همان دستگاه استفاده نمود.

چرا از PoE استفاده کنیم؟

  • صرفه جویی در زمان و هزینه

 با وجود این تکنولوژی یک کابل شبکه برای کار دستگاه الزامیست که تا محل دستگاه کشیده میشود.

  • انعطاف پذیری

با وجود این تکنولوژی دوربین تحت شبکه، اکسس پوینت تلفن تحت شبکه را در جاییکه نیاز است قرار میدهیم.

دیگر نزدیکی به منبع برق یا پریز برق باعث محدودیت در طراحی شبکه نمی شود.

  • امنیت

این پورت یک انتقال داده هوشمندست میتوان دستگاه هایی با این قابلیت را کنترل، مدیریت و مانیتور کرد.

چه دستگاه هایی از PoE استفاده می کنند ؟

 3 دستگاه مهم که از آن پشتیبانی می کنند عبارت اند از :

1. تلفن تحت شبکه

وجود پورت PoE روی IP Phone بدین معناست که برای خاموش و روشن کردن تلفن کافیست کابل شبکه را از تلفن جدا کنیم یا به آن متصل کنیم. این ویژگی در تلفن های تحت شبکه باعث می شود در زمان خاموشی برق شهری اگر برق سوئیچ شبکه از طریق UPS تامین شده باشد،شبکه تلفنی قطع نشود.

2. دوربین تحت شبکه

وجود PoE در دوربین های تحت شبکه باعث می شود نصب و قرار دادن دوربین در جای دلخواه راحت تر باشد. وجود این پورت برای دوربین های تحت شبکه فضای باز الزامی است زیرا در اکثر مواقع در محل های نصب این دوربین ها دسترسی به برق DC وجود ندارد.

3. دستگاه های بی سیم مانند اکسس پوینت و رادیو

وجود پورت Power over Ethernet در رادیو ها و اکسس پوینت بسیار رایج است زیرا برای نصب آنها می بایست انعطاف پذیری داشت تا با کشیدن فقط یک کابل شبکه آنها را در بهترین مکان نصب و روشن کرد.

POE

چگونه Power over Ethernet داشته باشیم ؟

دو راهکار کلی برای استفاده از Power over Ethernet در شبکه وجود دارد :

1. تجهیزاتی که از Power over Ethernet استاندارد پشتیبانی می کنند

برای تامین برق تجهیزاتی که از PoE استاندارد پشتیبانی می کنند می توان از سوییچ های تحت شبکه که دارای PoE هستند استفاده کرد. در این صورت شما به هیچ دستگاه اضافه تری نیاز ندارید. سوییچ شبکه ای که ازPoE پشتیبانی می کند در صورتیکه در سوی دیگر کابل دستگاهی را که نیازمند برقPoE ست شناسایی کند برق را به آن دستگاه ارسال می کند و این در حالی ست که نیازی نیست نگران تجهیزاتی باشید که نیازی به برق PoE ندارند. سوییچ به صورت اتوماتیک این تجهیزات را شناسایی می کند و به آنها از طریق PoE برق نمی دهد.

سوییچ هایی که از Power over Ethernet پشتیبانی می کنند

سوییچ هایی که ازPoE پشتیبانی می کنند انواع مختلفی دارند. تمامی درگاه های اترنت برخی از آنها دارای برق PoE ست و برخی دیگر دارای دو دسته درگاه هستند. درگاه هایی که ازPoE پشتیبانی می کنند و درگاه هایی که به این فن آوری تجهیز نشده اند. برای سوییچ هایی که ازPoE پشتیبانی نمی کنند هم راه حل وجود دارد. برای این منظور می توان از تجهیزاتی PoE injector استفاده نمود. این راهکار زمانی استفاده می شود که تعداد دستگاه هایی که به برق POE احتیاج دارند به نسبت بقیه تجهیزات شبکه زیاد نباشد و تعویض سوییچ شبکه صرفه اقتصادی نداشته باشد. PoE injector در مواقعی که هیچ دستگاهی با پورت PoE خروجی در شبکه وجود نداشته باشد یا سوئیچ PoE در دسترس نباشد، استفاده می شود.

2. تجهیزاتی که از PoE استاندارد پشتیبانی نمی کنند

برای تامین برق PoE تجهیزاتی که درگاه PoE استاندارد ندارند میبایست ازPoE injector مخصوص به این تجهیزات استفاده کرد. این نوع تجهیزات معمولا زیاد نیستند و استاندارد نبودن درگاه PoE این تجهیزات معمولا به نیاز این تجهیزات به برق با ولتاژ یا آمپراژ بیشتر باز می گردد. همراه رادیو های Point-to-point و اکسس پوینت ها یک PoE injector موجود است تا کسانی که سوئیچ PoE ندارد هم از تکنولوژی PoE استفاده کنند. همچنین مدل صنعتی این دستگاه وجود دارد تا در شرایط دمایی بالا و شرایط محیطی سخت بتوان از این تکنولوژی بهره برد. برای استفاده از فن آوری PoE می توان از کابل های CAT5، CAT5e و CAT6 استفاده کرد و انتخاب آنها به زیر ساخت شبکه و تعداد دستگاه های PoE که در شبکه قرار خواهند گرفت، بستگی دارد.

POE

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما