الگوریتم هش ایمن

دسته بندی ها :
الگوریتم هش ایمن

مقدمه

احتمالا واژه هش را در گذشته شنیده اید و اگر هم نشنیده اید در این ویدیو به خوبی با این تکنولوژی که همه روزه با آن کار میکنیم ولی از وجود و کاربرد آن بی خبر هستیم به طور کامل آشنا می شویم، دو نوع هشینگ وجود دارد یکی هشینگ با که برای پسورد ها به کار می رود و دیگری هشینگ پر سرعت که برای ارسال پیام ها به طور مثال به کار می رود. این ویدیو به طور ویژه روی الگوریتم هش ایمن تمرکز دارد. هشینگ در دنیای شبکه و به خصوص اینترنت کابرد بسیار زیادی دارد.


تفاوت هشینگ و رمزنگاری

رمزنگاری از توابع دو طرفه استفاده مینماید، چیزی که رمزنگاری شده است میتواند با یک کلید مناسب از حالت رمز شده خارج شود اما توابع هشینگ یک طرفه هستند و چیزی که هش شده است امکان ندارد که آن را بوسیله یک کلید دوباره به حالت قبلی برگرداند.


الگوریتم ها

الگوریتم هشینگ امن چهار نوع متفاوت دارد، آن ها از لحاظ ساختار با یکدیگر تفاوت دارند، انواع آن ها را در زیر مشاهده می نمائید:

SHA-0 SHA-1 SHA-2 SHA-3 الگوریتم SHA-0 نسخه اولیه می باشد که یک تابع هش ۱۶۰ بیتی می باشد که توسط موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی  (NIST) در سال ۱۹۹۳ منتشر شد. این الگوریتم دارای نقاط ضعفی بود که در سال ۱۹۹۵ بر طرف شد و الگوریتم SHA-1 جایگزین آن قرار گرفت. الگوریتم SHA-۱ از پرکاربردترین تابع هش SHA می باشد. از این الگوریتم در برنامه ها و پروتکل های بسیار زیادی نظیر SSL استفاده می شود. در سال ۲۰۰۵ ، روشی برای نشان دادن نواقص SHA-۱ در دوره های زمانی بلند یافت شد و باعث شد استفاده بلند مدت از SHA-۱ با شک و ابهام رو به رو شود.

خانواده SHA-۲ بر اساس تعداد بیت در مقدار هش آن ها به چهار عضو تقسیم می شود که عبارتند از : SHA-۲۲۴, SHA- ۲۵۶, SHA- ۳۸۴, SHA-۵۱۲. تاکنون حمله موفقیت آمیزی به تابع هش SHA-۲ گزارش نشده است. اگرچه SHA-۲ یک تابع هش قوی است و تفاوت چشمگیری با SHA-۱ دارد، اما با این حال ساختار اصلی آن هم چنان مشابه SHA-۱ می باشد. بنابراین NIST در صدد طراحی تابع هش رقابتی جدیدی برآمد. در اکتبر ۲۰۱۲، NIST الگوریتم ‌Keccak را به عنوان استاندارد SHA-۳ انتخاب نمود. Keccak  دارای مزایای بسیاری نظیر عملکرد موثر و مقاوم خوب در برابر حمله ها می باشد.


کاربرد

در واقع ما هر روز از این الگوریتم استفاده می کنیم به طور مثال در ارسال پیام در واتس اپ و یا زمانی که به سایت هایی که از SSL استفاده می کنند سر می زنیم از این الگوریتم استفاده می کنیم. اتفاقا در سایت نتورک دان نیز ما از SSL استفاده نموده ایم تا کاربران ما اطلاعاتشان بصورت امن رد و بدل شود. این الگوریتم در صفحه های خرید بانکی به طور همیشگی وجود دارد تا از سرقت اطلاعات بانکی کاربران و مشتریان جلوگیری شود. در حال حاضر از قوی ترین الگوریتم های هشینگ SHA-3 می باشد که بسیار قدرتمند می باشد. آیا به این مبحث علاقمند شده اید؟ به شما ویدیویی بسیار پر مغز در این باره را ارائه میدهیم، این ویدیو به زبان انگلیسی همراه با زیرنویس اختصاصی سایت نتورک دان میباشد.


ویدیو آموزشی

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما