اجرای فاز دوم طرح رجیستری تلفن های همراه

دسته بندی ها :
اجرای فاز دوم طرح رجیستری تلفن های همراه

اجرای فاز دوم طرح رجیستری تلفن های همراه

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره‌ی مرحله دوم طرح رجیستری که از سه‌شنبه 14 آذر 96 اجرایی و مشمول تمامی مدل‌های گوشی تلفن همراه و تبلت اپل می‌شود، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

رگولاتوری اطلاعیه‌ای درباره فاز دوم رجیستری گوشی‌های موبایل منتشر و اعلام کرد که این طرح از ۱۴ آذرماه برای همه مدل‌های گوشی و تبلت اپل اجرایی می‌شود و به‌تدریج در هفته‌های آینده پس از اعلام رسمی، سایر مدل‌ها تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند. بر اساس این اطلاعیه، تمامی خریداران هنگام خرید باید از اصالت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت مطمئن شوند؛ به همین منظور می‌توانند شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) را – که روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است، به شماره ۷۷۷۷ پیامک کنند یا با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، از اصالت گوشی مطمئن شوند.

تمامی پیامک‌های مربوط به استعلام گوشی با سرشماره HAMTA ارسال می‌شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست. در این اطلاعیه همچنین آمده است، تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام‌ شود و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان‌دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند.

خریداران حتماً پس از خرید دستگاه، باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه را که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده است از فروشنده دریافت کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیر قانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده باید پاسخگو باشد.خریداران پس از خرید گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت با شماره‌گیری کد دستوری #۶#* ، شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت می‌کنند که این شناسه باید با شناسه ثبت‌شده روی جعبه دستگاه یکسان باشد.گوشی‌های دو سیم‌کارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند IMEI هستند. در گام بعدی دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار خریدار باید کد فعال‌سازی (Activation Code) را در هنگام خرید از فروشنده دریافت کند.برای فعال‌سازی تجهیز در شبکه اپراتوری، خریدار کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری و عدد مربوط به گزینه فعال‌سازی را انتخاب می‌کند. پس از آن شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه وکد فعال‌سازی مربوط به دستگاه و شماره سیم‌کارت دستگاهی که قصد فعال‌سازی آن را دارد، به ترتیب وارد می‌کند. پس از تأیید اطلاعات واردشده، پیام موفقیت‌آمیز بودن فرایند را دریافت می‌کند.

– کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال‌سازی، تلفن همراه فقط روی سیم‌کارت فعال‌شده قابلیت استفاده ازشبکه را خواهد داشت و درصورتی‌که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کند باید فرایند انتقالبهره‌بردار را طی کند. در غیر این صورت تلفن همراه روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود. خریداران گوشی تلفن همراه در صورت تغییر سیم‌کارت باید فرایند انتقال بهره‌بردار را با شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷*و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره‌بردار انجام دهند.در صورت دریافت پیامک مبنی بر عدم ثبت گوشی، مشترک باید از خرید گوشی اجتناب کنند و گوشی را به فروشنده بازگرداند. مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم‌کارت خریداری و به همراه خود وارد کشور می‌کنند باید شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری‌شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند.

مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال‌سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.

عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری بر اساس ارزش‌های ثبت‌شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود. خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیم‌کارت، در صورت برخورد با هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت،هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرند و یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat۱۳۵.ir مراجعه کنند. در صورت وجود شکایت با ماهیت فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه باوجود طی کردن تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تأییدیه فعال شدن گوشی تلفن همراه کاربران می‌توانند با مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرند.

ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت کاملاً رایگان است و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند. گوشی یا تجهیزات دارای سیم‌کارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد پس از گذشت یک ماه قطع‌ می‌شود و به‌هیچ‌عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نیست. بروشور و تراکت اطلاع‌رسانی و آموزشی درباره نحوه استعلام و فعال‌سازی در شبکه همراه با گوشی و تجهیزات دارای سیم‌کارت خریداری‌شده در تمامی فروشگاه‌های ارائه‌کننده این تجهیزات نصب شده است.

-گوشی‌های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند در صورت تعویض سیم‌کارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.

 

اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

بر اساس گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آغاز فاز دوم طرح رجیستری اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

با تصمیم کارگروه ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه موسوم به رجیستری از تاریخ 14 آذرماه سال جاری آغاز می‌شود. این مرحله تمام مدل‌های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج در هفته‌های پس از آن سایر مدل‌های گوشی و تبلت نیز تحت پوشش طرح رجیستری قرار می‌گیرند. همچنین در خصوص ثبت و فعال‌سازی گوشی‌های مسافری براساس چهارچوب ابلاغی توسط گمرک اقدام می‌شود. ضمناً گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر و یا گردشگر وارد کشور شده و یا رومینگ خارجی دارند، به مدت ۳۰ روز در کشور فعال خواهد بود. تأکید می‌شود، با اجرای این طرح، برای تمامی گوشی‌ها و تبلت‌هایی که تا قبل از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشکلی به‌وجود نمی‌آید، لیکن پس از آن صرفاً گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد.

 

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد:

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد که رجیستری گوشی‌های موبایل از سه‌شنبه وارد فاز دوم می‌شود تا یک ماه و نیم دیگر  سایر مدل‌ها غیر از آیفون مشمول طرح رجیستری خواهند شد.

نصب کد فعال‌سازی یا هولوگرام روی جعبه

وزارت صنعت موظف شده که فرآیند را به گونه‌ای پیش ببرد که از مبدأی که گوشی وارد کشور می‌شود، چیزی تحت عنوان کد فعالسازی یا هولوگرام، روی جعبه آن نصب شود تا خریدار با داشتن کد فعال‌سازی، اطمینان داشته باشد که گوشی، قانونی است.

فرآیند ثبت گوشی‌های اپل

به گفته‌ی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرآیند ثبت کد فعال‌سازی در شبکه مخابراتی کشور به این شکل است که در زمان خرید گوشی، کاربر با وارد کردن سیم‌کارت درون آن، کد فعال‌سازی را به همراه شماره سیم‌کارت به سامانه‌ای (کد دستوری) که به‌زودی اعلام می‌شود، ارسال کند تا گوشی در شبکه به ثبت برسد و سرویس بگیرد.

این اقدام درصورتی با موفقیت اجرا می‌شود که گوشی قبلا توسط واردکننده، در سامانه‌های گمرکی ثبت شده باشد. دراین صورت دو کد با هم تطبیق داده می‌شود و در شبکه سرویس می‌گیرد. فلاح جوشقانی افزود:فرآیند دیگر این است که گوشی، خریداری می‌شود اما خریدار قصد باز کردن و استفاده از گوشی را ندارد. این مشترک می‌تواند با دریافت کد فعال‌سازی از فروشنده، هر زمان که سیم‌کارت را درون گوشی انداخت با اعلام کد‌ فعال‌سازی به شماره دستوری اعلام‌شده، آن را در شبکه فعال کند. بر اساس گزارش معاون وزیر ارتباطات، حتی در صورتی که کاربر بدون توجه به این موارد، سیم کارت را درون گوشی انداخت و آن را روشن کرد، پیامی مبنی بر اینکه گوشی شما به ثبت نرسیده است برای وی ارسال می‌شود و در این صورت کاربر، یک ماه زمان خواهد داشت تا گوشی را در شبکه به ثبت برساند؛ در غیراین‌صورت و به دلیل عدم ثبت، گوشی داخل شبکه سرویس نخواهد گرفت، قاچاق تشخیص داده می‌شود و استفاده از آن غیر ممکن است.

آیفون ثبت‌نشده نخرید

وی با اشاره به اینکه تا یک ماه کاربر می‌تواند با این گوشی، از شبکه مخابراتی کشور سرویس بگیرد اما پس از یک ماه از شبکه خارجمی‌شود، توصیه کرد که اگر خریداران دیدند که گوشی کد فعالسازی ندارد از خرید آن اجتناب کنند. رئیس رگولاتوری تأکید کرد که مشترکان درهمین حال می‌توانند کد شناسه گوشی ( IMEI ) را که روی جعبه گوشی قرار دارد به سامانه‌ای که به‌زودی اعلام می‌شود، ارسال کنند و درصورتی که گفته می‌شود این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده است، از خرید آن اجتناب کنند. چرا که اگر گوشی را خریداری کنند برای فرآیند ثبت آن، به دردسر می‌افتند. وی با بیان اینکه تأمین‌کننده‌های گوشی قول دادند که تا ۲ برابر نیاز بازار، گوشی قانونی وارد بازار کنند، افزود: ما در این بازه زمانی ۴۰ روزه (از ۲۸ مهرماه تا ۱۴ آذر) صبر کرده‌ایم که مطمئن شویم فرآیند به‌درستی پیش می‌رود و مردم متضرر نمی‌شوند.

 

تا ۴۵ روز دیگر مدل‌های غیر از آیفون وارد فرآیند رجیستری می‌شوند

فلاح جوشقانی در مورد انتخاب برند اپل به‌عنوان اولین برندی که مشمول طرح رجیستری می‌شود، گفت: اپل از نظر حجم و تعداد، ۱۱ درصد بازار گوشی موبایل ایران را در اختیار دارد و به همین دلیل این طرح را با این مدل که هم سهم خوبی در بازار دارد و هم سهم آن آنقدر نیست که بازار را تحت تأثیر زیاد قرار دهد، شروع کردیم. البته این تصمیم طولانی‌مدت نخواهد بود و ما ظرف مدت مشخص (حدود ۴۵ روز دیگر)، مدل‌های دیگر را وارد این فرآیند خواهیم کرد.

معاون وزیر ارتباطات تأکید کرد که اگر مردم ظرف مدت باقی‌مانده تا ۱۴ آذر، گوشی آیفون بخرند، حتما رجیستر و ثبت در شبکه می‌شود که البته این مشروط به این است که گوشی را روشن و استفاده کنند. نه اینکه آن را امروز بخرنده و یک ماه دیگر بخواهند آن را روشن کنند. در آن صورت، گوشی وارد بازه اعمال سیاست رجیستری می‌شود.

 

شرایط رجیستری برای گوشی‌های مسافری

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد گوشی‌های آیفون که به‌صورت مسافری وارد کشور می‌شوند، گفت: اگر گوشی همراه با گردشگر خارجی وارد کشور شود تا یک ماه قابل استفاده است و برآوردها نشان می‌دهد که حدود ۹۹ درصد گردشگران پس از یک ماه از کشور خارج می‌شوند و نیازی به فعال‌سازی گوشی و گذراندن فرایند ثبت نخواهند داشت.

بر اساس گزارش وی، ایرانیانی که از خارج کشور با خود گوشی به همراه داشته باشند باید با پرداخت عوارض گمرکی، گوشی را در سامانه‌ی گمرک که در تمامی مبادی فرودگاهی و گمرکات کشور فعال است، ثبت و کد فعال‌سازی دریافت کنند. مسافرانی که به این توصیه‌ها توجه نداشته باشند تنها یک ماه می‌توانند از گوشی واردشده به کشور استفاده کنند.

فلاح جوشقانی با تأکید بر اینکه امکان ثبت گوشی پس از ورود به کشور و استفاده یک ماهه از آن در گمرک وجود نخواهد داشت، ادامه داد: مطابق مقررات، جنسی که بدون ثبت در گمرک و پرداخت عوارض، وارد کشور می‌شود غیر قانونی تلقی شده و امکان اینکه دوباره برای ثبت به گمرک برگردد، نخواهد داشت.

به گفته‌ی معاون وزیر ارتباطات، درصورتی که این روال ممکن بود، واردکنندگان گوشی را به‌راحتی به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌کردند و باقیمت پایین‌تر به خریدار می‌فروختند؛ اما فرآیند ثبت را به دوش خریدار می‌گذاشتند و بازهم مردم برای ثبت در گمرک به دلیل لزوم طی کردن فرآیندهای قانونی، دچار چندین برابر ضرر و دردسر می‌شدند. وی تأکید کرد اینکه تصور کنیم که گوشی را به‌صورت قاچاق خریداری کرده اما بعد از آن با پرداخت عوارض، در گمرک و شبکه مخابراتی کشور ثبت و فعال می‌کنیم اساسا تصور اشتباهی است. رئیس رگولاتوری با بیان اینکه پس از اجرای این فاز عملیاتی و بررسی عملکرد سامانه‌ها و بازخورد بازار، تصمیم گرفته می‌شود که مرحله بعدی این طرح را برای کل بازار یا برای یک یا دو برند، اعمال شود، اعلام کرد که برای برهم نخوردن تعادل بازار بهتر است که این پروژه ملی سریع‌تر اجرایی و تکمیل شود.

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X